DIY: woreczki lniane – drugie życie spodni lnianych

Do przygotowania dzisiejszego wpisu, jak i samych woreczków przymierzałem się już od dawna. A to nie było czasu, a to maszyna była w innym pokoju, a to po prostu nie miałem na to ochoty, tak po ludzku. Za to dzisiaj w końcu się zmotywowałem, bo to pierwszy dzień jesieni, bo na dworze zimno i nie ma co robić. Wyciągnąłem maszynę do szycia, wyprasowałem stare lniane spodnie i zacząłem dzieło.

Już w tytule wspomniałem, że owe woreczki zrobiłem ze starych znoszonych spodni lnianych, które już się nie nadawały do noszenia. Właściwie użyłem tylko nogawek, środkowej ich części. 
Najpierw odciąłem spód nogawki oraz samą nogawkę w miejscu, gdzie zaczęła się już rozszerzać.

Tak zrobiłem z obiema nogawkami.

Uzyskałem dwa prostokątne kawałki materiału, które później stały się woreczkami. Kolejnym krokiem było wywinięcie ich na drugą stronę oraz wywinięcie brzegu, na około 4 cm i zaprasowanie go.

Następnie w miejscu zaprasowania odgiąłem materiał po raz kolejny i zaznaczyłem miejsce nacięcia dla otworów wstążki.

W nacięcia włożyłem wstążkę, aby sprawdzić czy ich wielkość jest odpowiednia. Na jeden woreczek użyłem ok. 65 cm tasiemki.

Otwory obrzuciłem na maszynie, co było nie lada wyzwaniem, bo robiłem takie coś na maszynie po raz pierwszy. Wyszło, jak wyszło. Uznałem, że przy lnie należy to zrobić, bo pod wpływem użytkowania mógłby zacząć się pruć.

Pozostało jedynie zaszycie woreczków od spodu oraz w miejscu zagięcia, co zrobiłem z już wpuszczoną tasiemką.

Wszystkie szycia zrobiłem na maszynie, ale uważam że z powodzeniem można również takie woreczki zszyć samemu, ręcznie. No może z wyjątkiem obrzucania otworów od tasiemki, choć może znajdą się też i tacy utalentowani krawcy, którzy o to potrafią zrobić sami.

Moim zdaniem takie wykorzystanie znoszonych spodni jest świetną formą recyklingu, ponieważ nie trafią one od razu na śmietnisko, tylko jeszcze przez kilka lat posłużą nam jako idealna forma do przechowywania suszonych grzybów, czy orzechów. Po co kupować nowe woreczki, jak można sobie samemu takie zrobić, zupełnie za darmo?

3 przemyślenia nt. „DIY: woreczki lniane – drugie życie spodni lnianych”

Dodaj komentarz